1403/03/03
0
0

آخرین اخبار و اطلاعیه های قانون بیمه و تامین اجتماعی

آخرین اخبار و اطلاعیه های قانون بیمه و تامین اجتماعی

عیدی دیوان عدالت اداری به کارگران

تاریخ: 1400/12/18

با رای هیات عمومی دیوان عدالت و پذیرش درخواست اعمال ماده ۹۱ ، مقرر شد پرداخت پاداش نوروزی کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه های اجرایی، مطابق مصوبه شورای عالی کار پرداخت شود.


به دنبال اعلام تعارض بین آرای شماره ۵۷۵ مورخ ۱۳۹۳/۳/۲۶ و شماره ۱۰۸۳ مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۵ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رابطه با موضوع میزان عیدی قابل پرداخت به کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه‌های اجرایی، موضوع با موافقت رئیس دیوان عدالت اداری و در اجرای حکم مقرر در ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مطرح شد.


پس از بحث و بررسی موضوع و طرح نظرات موافق و مخالف با مفاد هریک از آرای مزبور، نهایتاً اکثریت اعضای هیأت عمومی ضمن اعلام رأی شماره ۵۷۵ مورخ ۱۳۹۳/۳/۲۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به عنوان رأی صحیح اعلام کردند که رأی شماره ۱۰۸۳ مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۵ هیأت عمومی واجد ایراد بوده و در اجرای حکم مقرر در ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری نقض می‌شود.


لازم به توضیح است که براساس رأی شماره ۵۷۵ مورخ ۱۳۹۳/۳/۲۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری که در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ هیأت عمومی به عنوان رأی صحیح اعلام شد، مقرر شده است که پرداخت عیدی کارگران مشمول قانون کار و شاغل در دستگاه‌های اجرایی باید براساس موازین مربوط به قانون کار و برمبنای مصوبات شورای عالی کار صورت گیرد و با توجه به حکم مقرر در ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۱۳۷۰/۱۲/۶ این مبلغ برای هر یک از کارگران به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش خواهد بود.

افزایش دوبرابری حق عائله مندی همسر و سه برابری فرزند

تاریخ: 1400/11/06

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس با اشاره به مصوبه امروز نمایندگان گفت: نمایندگان در نشست امروز این کمیسیون با افزایش حقوق جانبازان غیرحالت اشتغال تا سه میلیون و پانصد هزار تومان موافقت کردند.


وی تصریح کرد: براین اساس حقوق ۲ میلیون و دویست هزار تومانی ۴۲ هزار جانباز غیرحالت اشتغال به ۳ میلیون و پانصد هزار تومان افزایش خواهد یافت.


زارع گفت:براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق حق عائله مندی برای بازنشستگان، شاغلان و مستمری بگیران در ازای همسر دو برابر و در ازای فرزند سه برابر شد که در مجموع ماهیانه حدود یک میلیون و دویست هزارتومان می شود.


وی افزود: به موجب موافقت اعضای کمیسیون تلفیق تعداد رزمندگان معسر در سال آینده از ۹۰ هزار به ۱۱۰ هزار نفر افزایش یافته و حقوق آنها از دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان به سه میلیون تومان افزایش خواهد یافت.همچنین تعداد جانبازان معسر نیز از ۱۰۲ هزار به ۱۲۲ هزار نفر افزایش و دریافتی آنها نیز از دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان به سه میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

صدور مفاصاحساب از سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تأمین اجتماعی

تاریخ: 1400/10/29-شماره: 800/03/1400/26101

سازمان ها و ادارات و شرکت ها


موضوع: صدور مفاصاحساب از سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تأمین اجتماعی


باسلام


حتراما با توجه به اهمیت و ارزش اوراق مالی و گواهی های صادره و ضرورت ایجاد بستر امن ارتباطی در حفظ صحت اسناد و مکاتبات فی مابین و در راستای برنامه های این سازمان در توسعه خدمات غیرحضوری و تحقق دولت الکترونیک خواهشمند است دستور فرمائید کلیه نامه های مرتبط با قراردادهای ارسالی و درخواست صدور مفاصاحساب تأمین اجتماعی مشتمل بر: تمديدهای زمانی، افزایش و یا کاهش مبلغ، الحاقیه ها، ارسال مبانی محاسباتی شامل : تاریخ شروع، خاتمه، مبلغ ناخالص کارکرد (قطعی، تعدیل، مابه التفاوت و ...) وضعیت مصالح مصرفی (عهده کارفرما/ پیمانکار)، ارسال تصویر صورت وضعیت ها، تعیین محل تامین بودجه طرح ( عمرانی، ردیف بودجه، ردیف طرح، نوع و سال فهرست بهاء یا غیر عمرانی) اعلام درصد مکانیکی و دستی عملیات، صورت ریز پرداخت های مکسور، اعلام فهرست ماشین آلات بکار گرفته شده در پروژه و اینکه تهیه آن بر عهده کدامیک از طرفین بوده صرفأ و فقط از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی ذیل به این شعبه ارسال گردد.


:es.tamin.ir

( منوی کارفرمایان واگذارندگان درخواست صدور مفاصاحساب )


کارفرمایان حقیقی و مدیران اشخاص حقوقی غیر دولتی

تاریخ: 1400/10/01-شماره: 1000/1400/10153

«مقررات زدایی و وحدت رویه»


حوزه بیمه ای


موضوع: کارفرمایان حقیقی و مدیران اشخاص حقوقی غیر دولتی


مدیران کل تامین اجتماعی استان


پیرو بخشنامه شماره 9 مشترک فنی و درآمد به شماره 36027/5020 مورخ 27/02/90 و دستورهای اداری منتهی به شماره 10196/99/5020 مورخ 14/08/1399 و در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها و به منظور ایجاد بستر مناسب در جهت حمایت از کارفرمایان، کارآفرینان و ایجاد رضایتمندی در مخاطبان سازمان در ارتباط با نحوه شمول و بیمه پردازی کارفرمایان (مدیران اشخاص حقوقی غیر دولتی) شاغل در کارگاه های مشمول قانون اعم از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره که مزد و حقوق دریافت می نمایند. دریافت لیست و حق بیمه آنان در اجرای بند (11) بخشنامه شماره (9) مشترک فنی و درآمد، با نرخ 27 درصد و با رعایت افزایشات سالیانه مزد و حقوق مصوب شورایعالی کار و یا با نرخ تورم مصوب مراجع ذیصلاح، بلامانع خواهد بود.


توجه: مرکز فناوری اطلاعات آمار و محاسبات می بایست حداکثر ظرف یکماه از تاریخ صدور این دستور اداری نسبت به بروزرسانی سیستم های مکانیزه مربوطه با هماهنگی اداره کل وصول حق بیمه اقدام نماید.


مسئول حسن اجرای این دستور اداری مدیران کل، معاونین منابع و تعهدات بیمه ای، روسای ادارات وصول حق بیمه، امور بیمه شدگان، بازرسی کارگاهی، بازرسی دفاتر قانونی، روسا و معاونین امور بیمه ای و مسئولین ذیربط شعب می باشند.


اصلاح توجه ذیل بند(40-6) و الحاق بند (49-3) به بخشنامه تنقیح و تلخیص ضوابط بیمه ای مقاطعه کاران

تاریخ: 1400/09/28-شماره: 1000/1400/9948

حوزه: معاونت بیمه ای


موضوع: اصلاح توجه ذیل بند(40-6) و الحاق بند (49-3) به بخشنامه تنقیح و تلخیص ضوابط بیمه ای مقاطعه کاران


معاون محترم / مدیر کل محترم ستادی


مدیرکل محترم تأمین اجتماعی استان


مدیر محترم درمان تأمین اجتمائی استان


با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)


احتراما، پیرو بخشنامه شماره 12101/99/1000 مورخ 20/12/1399


با موضوع تنقيح و تلخیص ضوابط بیمه ای مقاطعه کاران، با توجه به اینکه تعیین میزان حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای


PC و EPC


مورد اجرای پیمانکاران برخی شرکت های دولتی و ضوابط بیمه ای قراردادهای خدمات دریایی با موضوع واگذاری کشتی در دست بازنگری می باشد، لذا با ملاحظه ابهام برخی واحدهای اجرایی، به منظور حفظ حقوق ذینفعان و ایجاد وحدت رویه در عملکرد واحدها تا حصول نتیجه نهایی اعلام می دارد توجه ذیل بند (40-6) بخشنامه تنقیح و تلخيص ضوابط بیمه ای مقاطعه کاران به شرح ذیل اصلاح و بند (49-3) به بخشنامه مذکور الحاق گردید:


توجه: تغییر مبلغ قرارداد از طریق افزایش یا کاهش مقادیر کار، حداکثر تا میزان 25 درصد مبلغ اولیه قرارداد مجاز می باشد و انجام مقادیر بیش از میزان مذکور منوط به انعقاد قرارداد مجزا خواهد بود؛ لذا در مواردی که به علت افزایش یا کاهش هزینه های نیروی انسانی، مصالح، تجهیزات و ماشین آلات، مبلغ اولیه قرارداد مشمول تعديل مصوب سازمان برنامه و بودجه و دستگاه اجرایی دولتی گردد و کار کرد مصالح اختصاصی، تجهیزات و اجرا به تفکیک از مبلغ تعدیل موارد مذکور در صورت های کار کرد و گواهی واگذارنده کار اعلام گردد، مبلغ تعدیل جزء افزایش و یا کاهش 25 درصد نخواهد بود. بدیهی است شمول یا عدم شمول حق بیمه بر مبلغ تعدیل تجهیزات، مصالح اختصاصی و اجرا و میزان آن مطابق ضوابط تعیین شده برای کار کرد بخش های مذکور می باشد.


بند 49-3- در قراردادهای خدمات دریایی با موضوع واگذاری کشتی به همراه خدمه، با ملاحظه هزینه تامین کشتی و اشتغال اتباع بیگانه در اجرای عملیات و برخورداری آنان از تعهدات پیش بینی شده در ماده (3) قانون تامین اجتماعی در کشور خود یا کشورهای دیگر در مدت اشتغال در قرارداد، 80 درصد ناخالص کل کار کرد قطعی از شمول حق بیمه معاف و حق بیمه کارکنان شاغل در اجرای قرارداد نسبت به 20 درصد مانده کار کرد وفق ماده اول مصوبه شماره 240 مورخ 24/01/1370 شورای عالی تامین اجتماعی به ماخذ ۱۵ درصد به انضمام حق بیمه بیکاری محاسبه و پس از وصول مطالبات، مفاصاحساب موضوع ماده (38) قانون به میزان ناخالص کل کار کرد قطعی صادر گردد. بدیهی است اعمال این بند نسبت به قراردادهایی که حق بیمه مورد مطالبه آنان از تاریخ 20/12/1399 تا صدور این بخشنامه به مرحله قطعیت نرسیده است، بلامانع می باشد.


مسئول حسن اجرای این بخشنامه مدیران کل، معاونین، روسا و کارشناسان ادارات کل استان، شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تامین، روسا، معاونین، مسئولین واحد ها و کارشناسان واحدهای اجرایی می باشند.

نرخ سهم درمان

تاریخ: 1400/05/11-شماره: 5020/1400/3423

باسلام


احتراما؛ بازگشت به نامه شماره مورخ 17/12/99 درخصوص تعیین میزان سهم درمان از 7 درصد حق بیمه سهم بیمه شده (9% از کل حق بیمه) در اجرای ماده (137) قانون مالیات های مستقیم اعلام می گردد: به موجب ماده (29) قانون تامین اجتماعی 9% حق بیمه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی مربوط به تامین هزینه های ناشی از موارد مذکور در بندهای (الف) و (ب) ماده (3) این قانون (حوادث،بیماری ها و بارداری) بوده واین مبلغ از مجموع حق بیمه سهم کارفرما، کارگر و دولت محاسبه و غیر قابل تفکیک می باشد.

فرم درخواست مشاوره