1403/03/03
0
0

نکات صدور فاکتور رسمی

فاکتور رسمی

حسابداران اشخاص حقیقی و حقوقی ، کالا و خدمات را تولید و عرضه می‌کنند. در زمان عرضه ی فروش ، باید فاکتور رسمی یا صورت حساب صادر کنند.

نکات قابل توجه در زمان صدور صورت حساب :

هنگام فروش کالا و خدمات باید صورت حساب صادر شود.
اگر طرف مقابل شما، شخص حقیقی است یا حقوقی است که فعال اقتصادی می باشد باید صورت حساب نوع یک صادر کنید ، یعنی همان صورت حسابی که وقتی توی اینترنت سرچ می شود فاکتور رسمی ، عکس آن به شما نشان داده می شود.
صورتحساب نوع ۲ همان صورت حسابی است که در فروشگاه های زنجیره ای به مشتری تحویل داده می شود.
صورتحساب نوع ۳ صورت حساب نوع ۱ است با این تفاوت که به صورت آنلاین صادر می‌شود. مثل شرکت های پتروشیمی که صورتحساب الکترونیکی را در سایت www.oil169.ir صادر می کنند .

کد کالا در صورت حساب : این کد کالا،  کد کالای شما در انبار سیستم نرم‌افزار شما نیست. این کد ها باید کد ایران‌کد باشند که باید از سایت ایران کد گرفته شوند. اگر در صورت حساب فاکتور رسمی،  کد کالا بزنیم  ، ضمانت اجرایی ندارد.  ولی بر اساس متن قانون باید کد کالا را بگذارید و به هیچ عنوان ممیز نسبت به نبود کد کالا عکس العمل منفی نشان نمی دهد.

لطفاً هنگام لحاظ کردن تخفیف ، رقم ارزش افزوده را بعد از تخفیف محاسبه کنید. بیشتر حسابداران رقم تخفیف را در انتهای فاکتور قرار می‌دهند ؛ یعنی چند قلم کالا را در یک فاکتور رسمی می‌گذارند و سرجمع تخفیف را در پایین قرار می‌دهند. این کار مشکل ایجاد می کند .چون ممیز ، تخفیفی را که به ازای هر کالا در جلوی ردیف خودش نخورده باشد، اعتبار مالیاتی اش را نمی‌پذیرد و رقم مالیات را قبل از تخفیف ، مطالبه خواهد کرد.

صورت حساب را در سه نسخه صادر کنید . سفید رنگ،  زرد رنگ و قرمز رنگ.  دو نسخه اول را خودتان مهر و امضا کنید ، برای طرف مقابل هم بفرستید او هم ، مهرامضا کند. سفید را خودش بردارد و نسخه دوم را به شما برگرداند. نسخه سوم هم می‌تواند در زونکن فاکتورها باشد .

بعضی از شرکت ها علاوه بر تخفیفات ریالی ، تخفیفات جنسی یا کالایی هم می‌دهند. در این شرایط حتماً باید بین شما و طرف مقابل،  قراردادی وجود داشته باشد که طرفین مهر و امضا کرده باشند.

حتماً در این قراردادها یک جدول قرار دهید . مشخص کنید : مثلا در زمان فروش ۵ بسته محصول ما این مقدار به شما تخفیف می‌دهیم ، و در صورت خرید ۱۰ بسته ، این مقدار به شما تخفیف داده می‌شود. زمانی که فاکتور فروش برای این افراد صادر کردید ،ُستون نرخ محصول شما همان نرخ لیست قیمت مصوب شما باشد.

زمانی که به طرف تخفیف کالایی می‌دهید ریال آن را محاسبه کرده و در ستون تخفیف قرار دهید . هر تخفیف مقابل خود کالا قرار گیرد. از این طریق ،تاحد امکان مشکل کمی پیش خواهد آمد.

اگر به هر دلیل فاکتوری ابطال شد ، هر سه نسخه را در شرکت جمع کنید و روی هر سه نسخه مهر بزنید ابطال شد و این سه نسخه را در زونکن فاکتورهای خودتان هم نگهداری کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mohammadi-finance.ir/?p=1745
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
علیرضا محمدی
مطالب بیشتر

نظرات

3 نظر در مورد نکات صدور فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. آیا تعداد فاکتورهای ابطالی برای اداره دارایی مهمه؟ مثلا تا چند درصد از فاکتورها یا چه تعدادی از فاکتور ها اگه باطل بشه اداره دارایی کاری نداره؟
    ابطال فاکتور باعث رد دفاتر میشه؟
    ممنونم

    18

  2. آیا میزان فاکتورهای ابطالی برای اداره دارایی مهمه؟ مثلا تا چند درصد از فاکتورها اگه باطل بشه اداره دارایی کاری نداره؟

    14

فرم درخواست مشاوره