1403/04/30
0
0

نحوه رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی مؤدیان حقیقی و حقوقی

نحوه رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی مؤدیان حقیقی و حقوقی

تاریخ: 1400/12/15

بر اساس مواد ۹۷ و ۱۰6 قانون مالیات‌های مستقیم؛ درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی که مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی می‌باشند، به استناد اظهارنامه مالیاتی که با رعایت قوانین و مقررات مربوط تنظیم و ارائه شده و بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور مورد تائید قرار گرفته باشد، تعیین خواهد شد. سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند اظهار نامه‌های مالیاتی دریافتی را بدون حسابرسی؛ قبول و صرفا تعدادی از آن‌ها را که بر اساس معیارها و شاخص‌های تعیین شده و یا بطور نمونه انتخاب می‌نماید، مورد رسیدگی قرار دهد.

 

در این مورد توجه به نکات ذیل ضروری است:

 

چنانچه مؤدیان از ارائه اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی و مطابق با مقررات خودداری نمایند، سازمان امور مالیاتی نسبت به تهیه اظهار نامه مالیاتی بر آوردی بر اساس فعالیت یا اطلاعات اقتصادی مؤدیان در پایگاه اطلاعاتی مربوط ( اطلاعات فروش و درآمدها، هزینه‌ها، معافیت‌ها و …) اقدام و مالیات متعلق را با صدور برگ تشخیص مالیات، مطالبه می‌نماید.

 

عدم ارائه ترازنامه و یا حساب سود و زیان یا صورت در آمد و هزینه یا خلاصه درآمد و هزینه به همراه اظهارنامه مالیاتی و با ابراز مبلغ صفر در تمامی بخش‌ها و اقلام در آمدی و هزینه‌ای صورت‌های مالی مذکور، به منزله تسلیم اظهارنامه مالیاتی مطابق مقررات تلقی نمی‌شود.

 

برای صاحبان مشاغلی که نسبت به تکمیل و ارسال فرم مربوط به تعیین مالیات مقطوع (موضوع تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم) اقدام نموده اند لیکن بر اساس مقررات مربوط، مشمول استفاده از تسهیلات این مقررات نمی‌باشند، اظهار نامه بر آوردی تهیه و مالیات مربوط مطالبه خواهد شد.

 

چنانچه مؤدیان مالیاتی نسبت به برگ تشخیص صادره به موجب اظهارنامه بر آوردی، معترض باشند، می‌بایست همزمان با تسلیم اعتراض خود، مطابق با مقررات نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی منطبق با فعالیت اقتصادی واقعی خود به اداره امور مالیاتی مربوط اقدام نمایند. در غیر اینصورت، اعتراض ایشان در مراجع مختلف حل اختلاف مالیاتی قابل رسیدگی نخواهد بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mohammadi-finance.ir/?p=23410
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
محمد یزدان پناه
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد نحوه رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی مؤدیان حقیقی و حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فرم درخواست مشاوره