1403/03/29
0
0

صدور برگ تشخیص بر اساس ماخذ صحیح مطابق ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم

صدور برگ تشخیص بر اساس ماخذ صحیح مطابق ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم

تاریخ: 1400/09/17-شماره:د/130/2134

سرپرست محترم امور مالیاتی شهر و استان تهران

 

مدیران کل محترم امور مالیاتی

 

با سلام و احترام
همانگونه که آگاهی دارید مستفاد از ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم، برگ نشخیص مالیات باید بر اساس ماخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات كافی تنظیم گردد و امضاء کنندگان برگ تشخیص مسئول مندرجات برگ تشخیص و نظریه خود از هر جهت خواهند بود.

 

بررسی های بعمل آمده توسط این دادستانی ، حاکی از آن است که برخی ماموران مالیاتی، بدون توجه به اسناد، مدارک و اطلاعات ارائه شده از سوی مودی و حجم فعالیت های وی و عدم رعایت قوانین، مقررات، دستور العمل ها و بخشنامه های صادره و با اعمال ضرایب نامتناسب با فعالیت مودی و یا از طریق برآورد ماخذ فروش یا ارائه خدمات، مبادرت به رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مالیات می نمایند که بسیار بیشتر از درآمد واقعی مودی می باشد. میزان بالای تعديلات صورت گرفته توسط روسای محترم امور مالیاتی در اجرای مفاد ماده ۲۳۸ قانون مذکور و هیاتهای حل اختلاف مالیاتی، نشان از کیفیت پایین رسیدگی های اولیه در واحد های مالیاتی و یا تعمد در تعين ارقام بالای مالیاتی دارد.

 

فراوانی این موضوع، ضمن افزایش اعتراضات به عمل آمده از طرف مودیان مالیاتی و طرح پرونده در مراحل مختلف دادرسی مالیاتی و مالا افزایش هزینه های وصول مالیات، می تواند از یک سو منجر به نارضایتی و فضای بی اعتمادی در جامعه نسبت به عملکرد سازمان متبوع و ادارات کل امور مالیاتی و بعضا زمینه های ارتکاب به تخلف و فساد اداری از سوی کارکنان امور مالیاتی شده و از سوی دیگر موجبات ورود مقامات قضایی و سایر مراجع نظارتی برون سازمانی را از حیث تعدی به حقوق شهروندی و عدم رعایت حقوق عامه فراهم نماید.

 

لازم به یاد آوری است مطابق ماده ۲۷۰ قانون مالیاتهای مستقیم در صورتیکه بعد از تشخیص مالیات و غير قابل اعتراض بودن آن معلوم شود ماموران مالیاتی و نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور عضو هیأت حل اختلاف مالیاتی از روی تعمد یا مسامحه بدون توجه به اسناد و مدارک مودی و بدون تحقیقات کافی درآمد مودی را کمتر یا بیشتر از میزان واقعی تشخیص داده اند، علاوه بر جبران خسارت وارده ، متخلف به مجازات اداری حداقل سه ماه و حداکثر پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم خواهد شد.

 

علی ایحال ضمن نظارت دقیق و مستمر بر نحوه عملکرد ادارات امور مالیاتی تابعه ، خواهشمند است دستور فرمائید مراتب را به نحو مقتضی به منظور رعایت مفاد این نامه به کلیه کارکنان مالیاتی ابلاغ نمایند.

 

دیهی است در صورت مشاهده هرگونه تخطی از مقررات فوق، متخلفین از سوی دادستانی انتظامی مالیاتی مورد تعقیب انتظامی قرار خواهند گرفت.

 

رونوشت :

 

جناب آقای دکتر منظور رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی

 

جناب آقای دکتر مسیحی معاون محترم درآمدهای مالیاتی جهت استحضار

 

جناب آقای عابدی معاون محترم حقوقی وفني مالیاتی جهت استحضار

 

جناب آقای محمدی مدیر کل محترم دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و هماهنگی هیاتهای رسیدگی به تخلفات اداری جهت استحضار

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mohammadi-finance.ir/?p=23622
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
محمد یزدان پناه
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد صدور برگ تشخیص بر اساس ماخذ صحیح مطابق ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

فرم درخواست مشاوره